Kuidas luua ja hooldada muru

Looge endale korraliku juurestikuga terve ja kaunis muru, mis vajab minimaalselt hooldamist.

Uus muru

Soovitame segada mulla pealmisesse kihti komposti, umbes 1-2m3/100m3, rehitseda see pinnasesse enne külvamist või mätaste paigutamist. Suurbritannias ja Põhja-Euroopas annab raiheina ja lõikeheina segu hea kombinatsiooni tallamiskindla ja kaunist värvi muru saavutamiseks. Et tagada kiire kasv ja vähene väetamis- ja kastmisvajadus soovitame segada seemnetesse mükoriisa seeni. Ideaalne toode selleks on Root Better Grass Seed Coat.

Hea väetis, mida lisada enne seemnete külvamist on Root Better Starter Fertiliser, mis sisaldab erinevaid vajalikke mullaseeni ja -baktereid ning mükoriisa seeni.

Olemasolev muru

Kui soovite hooldada oma muru ilma sambla tapjate ja herbitsiidideta, peate looma tugeva murukooriku, mis ei jäta umbrohtude ja sambla kasvuks ruumi.

Mulla ettevalmistamine ja väetamine

Kui Teie muru on tihedast tallamisest tükkis, siis kiireim lahendus on rentida mehhaaniline õhutamise varustus, et pinnast füüsiliselt õhutada. Üks võimalus on ka pinnasesse käsitsi hargiga augud teha. Enamike murude puhul teevad kompostiussid ja ümarussid selle töö paremini ära. Kui Teil on võimalik soetada lahtist komposti, siis jaotage see kevaditi ja sügiseti 1m3/250-500m2 kohta murule.

Kuni Teie muru ja pinnas on tõeliselt terve ja iseenesest uuenev, on mõttekas lisada lämmastikku, fosfaate ja kaaliumi. Soovitame kasutada kõrge kaaliumisisaldusega väetisi kevaditi ja sügiseti. Selleks võite kasutada meie toodet Root Better Spring and Autumn Lawn Fertiliser koos Bioboost Organic Ultimate Plant Food'iga. Suveperioodiks soovitame toodet Root Better Summer Lawn Fertiliser.

Niitmise kõrgus ja kastmine

Mida pikem muru, seda rohkem toodab see energiat fotosünteesist ja seda vähem väetist peate lisama. Lisaks on pikem muru tihedam ega jäta umbrohule valgust. Kui Teil just väga ei ole vaja madalalt niita, soovitame seadistada muruniitja nii et niitmiskõrgus ei jääks alla 5cm ja oleks pigem üle 5cm. Ärge püüdke saavutada golfimuru efekti, milleks on vaja spetsiaalset niidukit, igapäevast hooldust ja rohkelt jõupingutusi, vastasel korral muutub Teie muru pruuniks, hakkab sammalduma ja umbrohtu kasvatama.

Enamasti pole vaja muru eraldi kasta. On loomulik, kui muru mõneks nädalaks pruuniks muutub. Selline muru ei ole surnud ja kasvab kiiresti uuesti niipea kui vihma sajab. Kui Teil on kastmise võimalus, siis kastke muru nii et juured kasvaksid vett otsides sügavamale. Soovitame kasta 20-30 minutit, jätta 1h vahele ja kasta veelkord (kui kasutate veepritsi, siis pange veejoa alla tops ja mõõtke vähemalt 2,5cm). Ärge kastke vähe ja tihti, sest siis jäävad juured lühikeseks ja murutaim jääb aja jooksul nõrgemaks.

Sambla eemaldamine

Kui Teie muru on samblane, siis oleks mõtet rentida muru kultivaator ja käia sellega üle muru erinevates suundades. See eemaldab suure osa surnud materjalist ning seda tuleks teha kevadel või sügisel.

Kõik meie Root Better Fertiliser tooted sisaldavad sammaldumist ärahoidvaid seeni. See on küll aeglasem, kuid vähem tööd nõudev meetod, millel on eelis, et surnud muru muutub aja jooksul taimetoiduks.

Meist

Eesti Jäätmeringluse OÜ käitleb biolagunevaid jäätmeid kasutades kompostimise ja vermikompostimise meetodeid, et luua tooteid, millel on väärtus.

Võta ühendust

Telefon: +372 58 504 455 E-mail: info@e-compost.ee

Või saatke päring siit